Monitoring

Od zawsze bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów życia ludzkiego. W obawie o swoje bezpieczeństwo, wiele osób decyduje się na różne metody ochrony, czy to mienia, czy też samych siebie. Właśnie dla takich ludzi kierowany jest system monitoringu wizyjnego. System coraz częściej stosowany jako podstawa ochrony domów, mieszkań, supermarketów, czy choćby małych osiedlowych sklepików.

Istnieją dwa typy trasmisji obrazu z kamer monitorujących:
- analogowy - najprostszy i za razem najtańszy system transmisji wideo. Oparty o analogowe kamery, połączone najczęściej kablem koncentrycznym z urządzeniem rejestrującym
- cyfrowy - zaawansowany system rejestrowania obrazu, oferuje wyraźniejszy obraz, lepszą jakość oraz rozdzielczość. Stosowany tam, gdzie potrzebna jest np. identyfikacja twarzy lub gotówki. Wybierając wariant cyfrowy należy pamiętać o doborze zarówno kamer jak i rejestratora pracujących w technologii cyfrowej.

 

Z czego składa się system monitoringu?

Kamera

Element zestawu odpowiadający za przechwytywanie obrazu i dalsze przesyłanie do urządzenia rejestrującego. Możemy wybierać spośród kilku typów kamer:

- kompaktowe - najbardziej klasyczne kształtem kamery
- kopułkowe - znajdują zastosowanie najczęściej pod sufitem lub na ścianach, gdzie jest ograniczona ilość miejsca
- wandaloodporne - montowane, aby maksymalnie utrudnić wandalom ich zniszczenie/odmontowanie
- z oświetlaczem IR - kamery stworzone do pracy w słabym oświetleniu lub w całkowitej ciemności
- obrotowe - umożliwiające zdalne sterowanie
- ukryte - kamery o bardzo małych gabarytach, umożliwiające montaż w ciasnych miejscach, tak aby nie były widoczne

Urządzenie rejestrujące

Rejestrator to urządzenie, do którego podłączone są kamery. Zbiera informacje z każdej z kamer, umożliwia podgląd na żywo oraz odczyt archiwalnych nagrań zapisanych na dysku twardym. Po podłączeniu rejestratora do sieci lokalnej lub internetu, możemy również uzyskać dostęp zdalny z dowolnego miejsca na ziemi poprzez komputer lub urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon.

Monitor

Element wyświetlający lokalnie obraz z rejestratora. Nowoczesne rejestratory coraz częściej posiadają gniazdo wysokiej rozdzielczości HDMI, dzięki któremu możemy pominąć zakup monitora, wykorzystując do wyświetlania obrazu aktualnie posiadany telewizor LCD/LED.

Zasilacz

Aby zasilić całość zestawu, potrzebny jest stabilny zasilacz. Najczęściej montowany w pobliżu rejestratora, tak aby wraz z wiązką wizyjną mogło również być poprowadzone zasilanie do kamer.